Cateheză despre Sacramentele inițierii creștine în Parohia Sf. Pius din Pietrelcina (CT)

475cf609-a0e8-48e6-aaee-4411647bfe99

Cateheză despre Sacramentele inițierii creștine în Parohia Sf. Pius din Pietrelcina (CT)

Duminică, 6 martie 2022, în prima duminică din Postul Mare, la Biserica dedicată Sfântului Pius din Pietrelcina (Padre Pio) din Constanța, la Sfânta Liturghie de la ora 10.00 a fost prezent Pr. Emil Moraru, Responsabilul Oficiului Pastoral pentru Cateheză al ARCB.

Pr. Emil a prezentat o cateheză despre Sacramentele inițierii creștine: Botezul, Mirul și Euharistia, tema acestui An Pastoral în Arhidieceza de București.

ca827176-7649-4576-87cc-a64b5d178b3e

Plecând de la textul evanghelic al zilei, cel al ispitirilor lui Isus, Părintele predicator a scos în evidență importanța celor trei sacramente pentru viața noastră de credință și modul în care sacramentele ne ajută pe fiecare în creșterea noastră spirituală. Amintind timpurile dificile în care ne aflăm, Părintele ne-a invitat pe fiecare la rugăciune pentru pace în Ucraina, dar și în lumea întreagă.

Rămâne invitația ca fiecare să trăiască condiția creștină cu demnitate, ca astfel să se poată vedea în fiecare creștin roadele sacramentelor primite.

Pr. Lucian Ianuș

Hits: 196

/ Știri / Tags: , ,

Share the Post