Caritas Parohial în Parohia Sf. Pius de Pietrelcina (Padre Pio) din Constanța

WhatsApp Image 2022-11-29 at 8.31.02 PM

Caritas Parohial în Parohia Sf. Pius de Pietrelcina (Padre Pio) din Constanța

Cu binecuvântarea ÎPS Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de București, în prima duminică din Advent, 27 noiembrie 2022, Asociația Caritas București a marcat debutul unui nou proiect în Parohia Sf. Pius din Pietrelcina (Padre Pio) din Constanța: Caritas Parohial. În această parohie funcționează de multi ani un grup de enoriași inspirați de caritatea față de aproapele, în prezent sub coordonarea Părintelui paroh Lucian Ianuș.

whatsapp-image-2022-11-29-at-8-31-28-pm
Caritas Parohial vine în ajutorul celor în nevoi sau suferinzi, acționând la nivel local, în comunitatea parohială. Sprijinul poate fi oferit sub diferite forme: ajutor material concret, vizitarea și ascultarea celor singuri, sprijinirea copiilor în risc de abandon școlar, oferirea de soluții și consultanță prin prisma experienței profesionale – un dar de timp către aproapele, indiferent de religie sau naționalitate.

Vom dezvolta acest concept în toate parohiile din Arhidieceza de București, pentru a oferi posibilitatea fiecăruia dintre noi de a veni în mod organizat in sprijinul aproapelui aflat în nevoi. Caritas Parohial poate fi modul în care și tu poți fi implicat in parohia și comunitatea din care faci parte, din iubire față de Cristos.

Marius Cocuț-Forminte
Director Caritas București

Hits: 418

/ Știri / Tags:

Share the Post