Episcopii Arhidiecezei

ÎPS Aurel Percă
Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti

Biografie

ÎPS Aurel PERCĂ s-a născut la 15 august 1951 în Săbăoani, județul Neamţ, Dieceza de Iaşi. A absolvit școala elementară (1965) și liceul în Săbăoani (1969). La Iaşi, a absolvit Şcoala de Cantori în 1973, iar cursurile Institutului Teologic din Iaşi în 1979. A fost hirotonit preot pentru dieceza de Iaşi la 29 iunie 1979 de către E. S. Mons. Jakab Antal.

De-a lungul celor 40 de ani de preoție a îndeplinit mai multe misiuni pastorale, responsabilităţi şi funcţii. Între 1979-1980 a fost vicar parohial în parohia „Sfântul Nicolae” din Bacău. Fiind trimis la Roma în 1980, a obţinut Licenţa în Teologie patristică la Institutul Pontifical Oriental (1983) şi în Teologie morală la Academia Alfonsiană (1985).

Revenind în România, a fost numit Cancelar la ordinariatul episcopiei de Iaşi (1985), asumându-şi în același timp funcţia de profesor de Teologie morală și Patrologie la Institutul Teologic din Iași. Rector al Seminarului „Sfântul Iosif” din Iași între 1989 – 1994, la 1 august 1994 a fost numit Vicar General al aceleiași dieceze, continuând să predea Teologia morală la respectivul Institut Teologic.

În 29 septembrie 1999, Sfântul Părinte Papa Ioan Paul al II-lea l-a numit în funcția de Episcop auxiliar pentru Dieceza de Iași şi titular de Mauriana, primind consacrarea episcopală la 8 decembrie 1999 în noua Catedrală din Iași.

Pe 21 noiembrie 2019, Papa Francisc l-a numit Arhiepiscop Mitropolit de Bucureşti. Instalarea sa în oficiu a avut loc sâmbătă, 11 ianuarie 2020, în Catedrala Sf. Iosif din Bucureşti.

Deviza arhiepiscopală

In caritate radicati et fundati! (Rămâneţi înrădăcinaţi şi întemeiaţi în iubire; cf. Ef 3,17)

PS Cornel Damian
PS Cornel Damian
PS Cornel Damian
Episcop auxiliar

Str. Gen. Henri Mathias Berthelot 19
010164 – Bucureşti, sector 1

Tel: secretariat 021 201 54 80
secretariat@arcb.ro

Biografie

Mons. Cornel Damian s-a născut la data de 8 mai 1960 la Jibou (Sălaj, Dieceza de Maramureş).

A locuit împreună cu familia la Turnu Severin unde a absolvit şcoala Generală şi Liceul. A terminat Seminarul din Iaşi, iar la 22 iunie 1986 a fost sfinţit preot în Catedrala „Sf. Iosif”, fiind încardinat în Arhidieceza de Bucureşti.

După sfinţire a activat ca vicar la Parohia Cioplea din Bucureşti iar din 1987 până în 1998 ca paroh la Parohia „Sf. Cruce”. După înfiinţarea Institutului Teologic „Sf. Tereza” în anul 1991, a fost profesor de Teologie Morală la Institut.

În perioada 1998-2002 a studiat Dreptul Canonic la Universitatea Gregoriană din Roma. Din 2002 a fost Vicar General al Arhidiecezei Romano-Catolice din Bucureşti, paroh la Parohia „Preasfântul Mântuitor” şi profesor de Drept Canonic la Institutul „Sf. Tereza”.

Pe 31 octombrie 2003 Sfântul Părinte Ioan Paul al II-lea l-a ales Episcop Auxiliar al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucureşti cu titlul de Episcop titular de Isiriana, fiind consacrat în Catedrala „Sf. Iosif” în ziua de 8 decembrie 2003 de către Arhiepiscopul-Mitropolit Ioan Robu.

Deviză episcopală

In verbo tuo (La cuvântul tău…; Lc 5,5)