Episcopii Arhidiecezei PDF Imprimare Email
Prezentare - Episcopi
Luni, 29 Decembrie 2008 11:39

Păstorul Arhidiecezei Romano-Catolice de Bucureşti este Înaltpreasfinţitul Ioan Robu ajutat de Preasfinţitul Cornel Damian, Episcop auxiliar de Bucureşti.

ÎNALTPREASFINŢITUL IOAN ROBU, ARHIEPISCOP-MITROPOLIT DE BUCUREŞTI

Adresa: Str. G-ral Henri Mathias Berthelot, nr. 19
010164 - Bucureşti, sector 1
Tel.: secretariat 021-201.54.80
Email: secretariat@arcb.ro; ips.ioan@arcb.ro

ips-ioan-robu

ÎPS Ioan Robu s-a născut la Târgu Secuiesc, unde părinţii săi au venit pentru foarte scurt timp datorită serviciului tatălui său, la 6 noiembrie 1944, fiind originar din satul Traian, jud. Neamţ.

A absolvit Institutul Teologic Romano Catolic de grad universitar din Iaşi şi a fost hirotonit preot la 15 august 1968.

A fost vicar la parohia din Craiova şi la Catedrala „Sf. Iosif", după care a urmat studii de specializare la Roma, în Italia, în perioada 1973-1977, la Universitatea din Lateran, Academia Alfonsiană, obţinând titlul de doctor în teologie.

După întoarcerea în ţară, pentru scurt timp a fost paroh la Buzău în vara anului 1977. În perioada 1977-1983 a fost profesor şi apoi Rector la Institutul Teologic din Iaşi.

La 1 decembrie 1983 a fost ales la conducerea Arhiepiscopiei, mai întâi ca Administrator Diecezan apoi Episcop-Administrator Apostolic (25 octombrie 1984).

A fost consacrat Episcop titular de Celle Proconsulari la 8 decembrie 1984, la Roma, de către Cardinalul Casaroli, Secretar de Stat al Vaticanului.

În 29 aprilie 1990, în prezenţa delegatului Sfântului Părinte Papa Ioan Paul al II-lea, Arhiepiscopul Angelo Sodano, a fost numit şi instalat Arhiepiscop-Mitropolit de Bucureşti.

STEMA ARHIEPISCOPALĂ: Et veritas liberabit vos (Şi adevărul vă va face liberi)

 

PREASFINŢITUL CORNEL DAMIAN, EPISCOP AUXILIAR DE BUCUREŞTI ŞI VICAR GENERAL

Adresa: Str. G-ral Henri Mathias Berthelot, nr. 19
010164 - Bucureşti, sector 1
Tel.: secretariat 021-201.54.80
Email: secretariat@arcb.ro; ep.cornel@arcb.ro

ps-cornel-damian

Mons. Cornel Damian s-a născut la data de 8 mai 1960 la Jibou (Sălaj, Dieceza de Maramureş).

A locuit împreună cu familia la Turnu Severin unde a absolvit şcoala Generală şi Liceul. A terminat Seminarul din Iaşi, iar la 22 iunie 1986 a fost sfinţit preot în Catedrala „Sf. Iosif", fiind încardinat în Arhidieceza de Bucureşti.

După sfinţire a activat ca vicar la Parohia Cioplea din Bucureşti iar din 1987 până în 1998 ca paroh la Parohia „Sf. Cruce". După înfiinţarea Institutului Teologic „Sf. Tereza" în anul 1991, a fost profesor de Teologie Morală la Institut.

În perioada 1998-2002 a studiat Dreptul Canonic la Universitatea Gregoriană din Roma. Din 2002 a fost Vicar General al Arhidiecezei Romano-Catolice din Bucureşti, paroh la Parohia „Preasfântul Mântuitor" şi profesor de Drept Canonic la Institutul „Sf. Tereza".

Pe 31 octombrie 2003 Sfântul Părinte Ioan Paul al II-lea l-a ales Episcop Auxiliar al Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Bucureşti cu titlul de Episcop titular de Isiriana, fiind consacrat în Catedrala „Sf. Iosif" în ziua de 8 decembrie 2003 de către Arhiepiscopul-Mitropolit Ioan Robu.

STEMA EPISCOPALĂ: In verbo tuo (La cuvântul tău...)

Ultima modificare:Miercuri, 08 Iunie 2011 10:24